
Центар за развој инклузивног друштва (ЦРИД)
Захумска 23А, 11050 Београд
Матични број: 17606140
ПИБ: 103966541
Жиро рачун: 265-1100310006124-10
ЦРИД је успешно имплементирао преко 140 међународних, националних и локалних пројеката, у сарадњи са представницима цивилног, приватног и јавног сектора, чији је циљ промовисање инклузивног друштва, демократске реформе и једнаке могућности за групе у неповољном положају, укључујући особе са инвалидитетом (ОСИ), Роми, људи у покрету, расељена лица и жене. Овим пројектима управља се у оквиру филозофије Дизајна за све, која се залаже за социјалну инклузију, људску разноликост и једнакост.
Неки од најуспешнијих пројеката су груписани на следећи начин:
Запошљавање за све: Развој ефикасних механизама комуникације и сарадње између ОЦД и других сектора за имплементацију програма који се баве кључним националним изазовима запошљавања за социјално угрожене групе,укључујући особе са инвалидитетом, Роме, људе у покрету и жене. Програми имају за циљ да обезбеде запошљивост и приступ тржиштима рада пружањем подршке предузетништву, унапређењем квалификација и пружањем менторства, радионица за унапређење вештина, ИТ курсева и програма оснивања и управљања социјалним предузећима од 2014. До 2021. године.
Образовање за све:
Побољшање квалитета образовања за угрожене групе као што су особе са инвалидитетом, Роми,људи у покрету и жене. Овај пројекат укључује побољшање приступа образовању и алтернативне начине за стицање образовања као што су братимљење, е-твининг, ЕПАЛЕ, инклузивно образовање, физичка, техничка и програмска питања приступачности образовним и културним институцијама. Експерти ЦРИД-а су деловали као спољно консултантско тело Јединице за социјално укључивање и смањење сиромаштва (СИПРУ) Владе Републике Србије на овом пројекту.
Једнаке могућности за све:
Решавање проблема против дискриминације у социјалној заштити, доступности,запошљавању, образовању, подизању свести, развоју стратегија и програма и унапређењу закона и правила у Србији.
Овај пројекат подстиче ширење информација о ЕУ и националним политикама и законодавству у области борбе против дискриминације, изградњу капацитета особа са инвалидитетом, Рома, људи у покрету, жена и локалних актера, као и јавно заговарање.
Подизање свести/подршка:
ЦРИД пружа смернице за различите заинтересоване стране и своју циљну групу да унапреде свој утицај и креирају промене. Кроз ове активности, ЦРИД омогућава ангажовање стручњака из различитих средина и области стручности у мобилизацији промена свих заинтересованих страна, помажући да се суоче са тешким проблемима и пронађу решења од којих сви користе. Стога је ЦРИД партнер за подршку разним телима, укључујући СИПРУ,
Министарство културе, Министарство просвете, Министарство телекомуникација, Министарство унутрашњих послова,Министарство омладине, универзитете, школе, музеје, болнице, као и грађане из целе Србије.
Основни капацитети ЦРИД-а леже у унапређењу знања и вештина, посебно у управљању пројектима и заговарању,укључујући иновативне приступе. Њени тинк-танк и оперативни капацитети су додатна снага организације.
Активности ЦРИД-а су препознате од стране релевантних јавних представника и циљних група као висококвалитетне акције оријентисане на резултате које промовишу инклузивно друштво, демократске реформе и једнаке могућности за све.
Поред својих успешних пројеката, ЦРИД такође препознаје значај спорта у промовисању инклузивног друштва.
Кроз сарадњу са локалним спортско-рекреативним центрима, ЦРИД је реализовао различите спортске активности у циљу унапређења социјализације и укључивања угрожених група. Ове активности укључују заједничке спортске догађаје,радионице за обуку и програме осмишљене да промовишу интеракцију, толеранцију и мултикултуралност.
Радећи са локалним институцијама и локалним становништвом, ЦРИД је успешно трансформисао локалну заједницу у толерантније иинклузивније окружење за особе са инвалидитетом, Роме, људе у покрету, жене и друге угрожене групе.
Посвећеност ЦРИД-а промовисању социјалне инклузије и једнаких могућности за све огледа се у његовом приступу управљању пројектима и заговарању, који наглашава важност сарадње и иновација.
директор
Александар Богдановић извршни директор ( од 2018-)
tel.: 063 894 99 77
E-mail: office@crid.org.rs
Web: https://albogyu.wixsite.com/crid111